vagy megsem? Yogyakarta egy kis varoska indonez szemmel, nem is laknak tobben ott, mint 300 ezren. ez itt nalunk kb megfelel egy Erd, najo inkabb Torokbalint meretu varosnak. Van-van, lakoi is vannak, de ugy igazan az ottelokon kivul sok embert nem mozgatnak meg. Yogyakartaval kicsit mas a helyzet, hiszen ott talalhato Indonezia ket legregebbi latvanyossaga. A nevuket serobol meg nem mondom, mert itt kb semminek sem tudom megjegyezni a nevet, olyan hasonlo minden szo. Legalabbis kivulrol.
a vonatot valasztottuk, a hat oras kelest, a pocsek reggelit a hotelben (nem is tudom mire szamitottunk igazan az amugy nagyon szuper kis atmeneti szallasunktol). amugy tenyleg roppant komolyan toljak a helyiek. egy olyan reggelit, amit nalunk ket ember kenyelmesen levezet, itt 6-7 jo munkas vezenyel le. biztosan mindepig van szabad ember, csak soha nem er sehova oda. ez az o munkamoraljuk. nehol magyaros motivumokat siman fel lehet fedezni. csak nalunk ket ember nem csinalna semmit.
az allomason hatalmas tomeg a jegypenztaraknal, mert valamiert olyan embereket pajolnak be oda, akik:
- nem annyira jol tudnak angolul
- nem annyira szeretnek dolgozni
- nem annyira gyorsak
- szeretnek viszont egymassal beszelgetni
figyelem, nem egy a negy pont kozul, hanem a negy pont egyszerre valo teljesulese teszi az embert alkalmassa errefele jegypenztaros munkara. ennek megfeleloen fel ora alatt siman vegigertunk a hat fos soron, jo tiz perccel az indulas elott. panaszra semmi okunk nem lehet.
itt akinek nincs jarganya, az egy senki. frankon. a csaladokban az ivarerettseg elismeresekent minden gyerek kap egy motort. akinek motorja sincs, az gyakorlatilag nagyon nehez helyzetbe kerul, ugyanis a buszokrol az emberek ugy lognak ki, mint a friscoi villamosrol a kalandvagyo turistak, csak ok eppen nem brahibol, hanem mert nincs mashol hely es ha a helyzet ugy hozza, akkor ugyanezt megteszik a vonatokkal is, ott annyi extra lehetoseg van, hogy a tetejen is van hely. micsoda szerencse. na ezert is mentunk expresszvonattal. laza nyolc ora alatt lekuzdotte a tavolsagot es kb nem allt meg sehol, csak eppen rohadt lassan kozlekedett. de a kilatas...na az igazan parades. vegelathatatlan rizsfoldek, melyen nagyon gondozottan muveltek, csodaszep hegyek es Jakarta utan mar a szemet mennyisege is elviselheto. na nem magyar szemmel, hanem a megszokottakhoz kepest, talan nincs is szemetszallitas az orszagban igazan, legalabbis kukat alig, kukasautot pedig egyeltalan nem lattam. a vonaton nyomnak angol nyelvu filmeket is, aminek az elejen orulsz, am mikor rajossz arra, hogy csak azt hallod, ami nem erdekel (ld meg bunyo, csorompoles, lovoldozes) es azt nem, ami amugy segitene megerteni a melyseget (dialogusok), akkor inkabb atmegy bosszantoba. de a hely kenyelmes, roppant nagyon tagas es delben a megszokott (azaz olcso) arakon hozzak a kajat is. a jegy amugy nekunk 425 e IDR volt, amit picit sokallok, de betudom annak, hogy tokutolso pillanatban jutottunk hozza, amugy a vonat tokures volt. ja igen. mert tegnap probaltunk a Lion airre is jegyet foglalni, de nem ugy van az kerem. osmagyar oskommunista szokasoknak megfeleloen nem annyira preferaltak azt (figyelem, meg mindig a 21. szazadban vagyunk egy online jegyfoglalo rendszernel) hogy beteti vagy hitelkartyaval fizess, legalabbis nem ket nappal az indulas elott. takarodj el valami kijelolt atmhez, ahol potyogj be az indonez feluleten valami tokre fontos dolgot es akkor ok megkapjak a penzt. jo. cserebe pofatlan olcson dolgoznak. naluk Yogyakarta csak 1 ora es 10 perc es kb 4000 ft. csomaggal. pofam leszakad :)
megerkezven a hatizsakos szokasoknak megfeleloen ( most csinaltuk eloszor ) vegigjartuk az osszes szallodat, majd kivalasztottuk az ar/ertek aranyban legmegfelelobbet. speciel ez pont a legdragabb lett, de meg mindig nem mentunk 10e ft per ejszaka ar fole, viszont a szallas az legalabbis baro. es total kozponti. de a kozpont, hogy milyen? mokas mindenesetre. valoszinuleg mind a 300e ezer lakos az utcan van es mindenki arul. persze mindenki ugyanazt. eleinte izgalmas, kesobb viszont roppant faraszto, viszont zsenialis arak vannak. markas szandal 1-2 ezer forint, komplett fa hajomodellek hasonlo aron. erezhetoen kicsit tobb ugyan a feher ember, de meg eppen nem zavaro az aranyuk, igy nem is ertem, hogy kinek adjak el a rengeteg arut. betudom az esos evszaknak, hogy ilyenkor nincs itt tul sok turista. errol meg csak annyit, hogy megjott ismet az eso es ismet romma aztunk... volna, ha jakartaban nem vesszuk meg azt a szep esernyot, ami azt hirdeti, hogy "go shopping". na itt olyat nagyon lehet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése